Proteiny

12.05.2021

Ano základní kámen svalového růstu je protein - bílkoviny, ze kterých se buduje svalová hmota. Nicméně věděli jste, že efektivní příjem bílkovin při posilování je cca 1,5 g bílkoviny na 1 kg vlastní hmotnosti denně? Tedy muž, který váží 100 kg, by měl denně přijmout asi 150 g bílkovin. To jsou skoro nedosažitelné počty. Bílkovin ve stravě není mnoho (např. bílkovinový král - maso, ve svých 100g obsahuje jen asi 25 g bílkoviny). Nehledě na skutečnost, že např. tvaroh, co má zajímavé množství bílkovin, obsahuje i velké množství tuku a ten naopak nechceme. Proto je vhodné využít možnosti proteinů, které mají v jedné odměrce třeba 35-40 g bílkoviny a to bez tuků. 

Odborníci tvrdí, že je v zásadě jedno, jaké proteiny využíváte. Pokud s tímto tvrzením souhlasíte, doporučuji užít odkaz ATP, kde za málo peněz získáte hodně muziky. Ve výrobně ATP jsme byl i osobně, takže nemusíte mít obavu, že by to dělali někde doma na koleni. 

Pro ty, co si říkají, že přece jen nějaké rozdíly v proteinech budou, doporučuji značku kterou sám užívám - "Musletech". Vyhovuje mi velice zdařilá chuť i výběr a myslím, že mé tělo na ně reaguje přece jen kladněji, než na výrobky konkurence. A teď pozor. Jsou v zásadě 3 druhy proteinů:

1) Gainery - velmi nízký obsah bílkovin, hodně sacharidů, užívání před silovým tréninkem. 

Jak jste asi správně pochopili, půjde hlavně o aktivování energie a zpomalení vyčerpání svalu a jeho destrukci. Bude vhodné jej tedy využívat u delších, náročnějších tréningů. S ohledem na skutečnost, jak špatně jsem v minulosti gainery trávil, nedoporučím Vám žádný konkrétní výrobek. 

2) Noční (kaseinové) proteiny - tyto se uvolňují postupně v řádech hodin. Je to ideální kombinace na noc, kdy svaly regenerují a mají zajištěn stálý přísun stavebního materiálu. Zde bych mohl např. doporučit "Kevin levrone anabolic PM protein". Myslím, že ráno budete překvapeni, jak jsou Vaše svaly zpevněné.  

3) Běžné proteiny s vysokým obsahem bílkoviny. Zde je asi jedno jestli zvolíte hovězí, nebo syrovátkový, nebo třeba hrachový protein. Každé tělo bude reagovat jinak. Podrobným prostudováním proteinu pak můžete společně s bílkovinou v proteinu, zakoupit i další účinné látky (a máte to za jednu cenu), naleznete jak proteiny na hubnutí, tak třeba protein na zlepšení trávení. Zde mohu poradit pouze hledat, zkoušet, hledat a zkoušet. Popř. mi můžete zaslat dotaz na oobspraha@seznam.cz a já Vám zkusím poradit dle Vašeho požadavku. 

Osobně mám velice dobrou zkušenost s MuscleTech Phase8 Protein 2100g - Vícesložkový protein s postupným uvolňováním až 8 hodin.

Závěrem ještě jedna informace - každý kdo užívá proteinové nápoje, nemusí kupovat již BCAA, které jsou standartně součástí proteinů. O smyslu BCAA pak v samostatném článku.